Urządzanie łazienki nie należy do najprostszych zadań. Okazuje się też, że bardzo często w trakcie jej aranżacji popełniamy wiele błędów. Czego należy unikać, aby urządzenie łazienki przebiegło sprawnie i bezproblemowo? Oto 10 największych błędów, jakie pojawiają się w trakcie aranżowania łazienki!

1. Co z wolną przestrzenią?

Często zapominamy zrobić projekt wstępny, przypadkowo zmniejszając optycznie całą łazienkę. Zazwyczaj i tak nie jest ona zbyt duża – w bloku wielorodzinnym często nie przekracza ona wielkości kilku metrów kwadratowych, a więc liczy się dosłownie… każdy centymetr! Armatura i przestrzeń musi być zaplanowana tak, aby wszędzie można było się łatwo poruszać. Zresztą, przestrzeni wymaga również… prawo budowlane. Przed ubikacją musi być zatem zachowane przynajmniej 0,6 x 0,9 m w poziomie, a np. bidet powinien być oddalony od toalety min. 30 cm.

2. Tylko jedno wykończenie

Mat bądź chrom to nie jedyne rozwiązanie! Warto pomyśleć bieli, złocie, miedzi lub innych kolorach (np. bateria w zlewie). Pamiętaj, że miedź albo złoto zawsze dodaje elegancji i to nawet tradycyjnej łazience. Jaskrawe kolory odnajdą się z kolei w nowoczesnych aranżacjach.

3. Źle dokonane pomiary

Wymierzenie przestrzeni i dokładne sprawdzenie pomiarów w pomieszczeniu kąpielowym to absolutna podstawa! Jeżeli nie dopasujesz sprzętów do pomieszczenia może okazać się, że nie będą one tam pasowały – a to chyba problem, jakiego każdy chciałby uniknąć. Masz małą łazienkę? A więc zastosuj w niej możliwie kompaktowe rozwiązania. Oczywiście, błędy pomiarowe zdarzają się również w tych większych łazienkach. Możesz np. narożną wanną przypadkowo zablokować wejście do łazienki.

4. Co z wentylacją?

Każda łazienka musi być wentylowana! Jeżeli nie chcesz narazić pomieszczenia na pojawienie się w nim grzybów i pleśni, wietrzenie będzie koniecznością. Planując łazienkę nie zasłaniaj więc lub (co gorsza) nie muruj kratki wentylacyjnej! Pełne drzwi do łazienki również nie będą dobrym rozwiązaniem. W drzwiach łazienkowych muszą być specjalne otwory wentylacyjne, a więc zakup drzwi z podcięciem wentylacyjnym będzie rozsądnym wyborem.

5. Zabezpieczenie armatury przed wilgocią

Armatura musi bezwzględnie zostać zabezpieczona przed działaniem wilgoci – nie tylko przed wodą, ale głównie przed… parą wodną! Musisz więc postawić na możliwie wysokiej jakości armaturę do łazienki. Jeśli chcesz posiadać w niej drewniane elementy, zdecyduj się na kafelki imitujące drewno – nie będą wchłaniać wilgoci. Pamiętaj również o zabezpieczeniu przed parą wodną… instalacji elektrycznej! Najlepiej sprawdzą się gniazdka oraz lampy z oznaczeniem IP44.

6. Zbyt jasne płytki i fugi

Metod wykańczania łazienki jest sporo, to fakt. Jednak najwięcej ludzi decyduje się na płytki. Najważniejszą kwestią będzie zatem ich dobór oraz dopasowanie fug. Nie kupuj jasnych oraz matowych kafelek podłogowych, ponieważ najbardziej się brudzą! Biała fuga też nie będzie dobrym rozwiązaniem – szybko szarzeje i potrafi skutecznie zepsuć całą aranżację. Jeżeli i tak chcesz mieć w łazience jasne kafelki, zdecyduj się na płytki antypoślizgowe w kremowym kolorze.

7. Wysoki brodzik

Wysoki brodzik nie sprawi, że będziemy kąpać się niczym w wannie! Zazwyczaj okazuje się on kompletnie bezużyteczny, zagracając przestrzeń w pomieszczeniu kąpielowym. Wysoki brodzik stanowi sporą barierę w uzyskaniu optymalnej funkcjonalności w łazience – nie ukrywajmy, do niego ciężko jest w ogóle… wejść. Na domiar złego, głęboki brodzik z zamontowaną na nim kabiną prysznicową będzie trudny w czyszczeniu! Lepiej więc szukać prostszych rozwiązań i postawić na tradycyjny, płytki brodzik.

8. Oświetlenie do łazienki

Wyłącznie jedna lampa nie będzie dobrym pomysłem – a już zwłaszcza, jeżeli będzie nią tylko jeden kinkiet, świecący w dodatku… pod lustrem. Prawidłowo rozmieszczone oświetlenie musi być ułożone równomiernie. Przy lustrze lepiej będzie wykonać oświetlenie liniowe. Warto kupić też nowoczesne lustro, z oświetleniem wbudowanym w ramę.

9. Meble do przechowywania łazienkowych gadżetów

Nawet najpiękniejsza armatura straci urok, jeżeli na środku łazienki będzie stało… wiadro z mopem. Należy więc dokładnie rozplanować miejsce dla akcesoriów łazienkowych – zaczynając na ręcznikach i sprzętach do czyszczenia podłogi, a kończąc na kosmetykach do pielęgnacji. Każdy element musi mieć swoje miejsce. Utrapieniem mogą okazać się również podwieszane i niezamykane półki bądź niezabudowana umywalka – pod spodem może przecież stać użyteczna szafka, do której z powodzeniem można schować przynajmniej część łazienkowych gadżetów. Dzięki szafce sprytnie ukryjesz również odsłonięty… syfon!

10. Armatura i jej rozmieszczenie

Kluczową sprawą będzie rozplanowanie ułożenia armatury łazienkowej – uwierz, że toaleta zainstalowana na wprost wejścia nie jest dobrym rozwiązaniem! Kiedy wchodzimy do łazienki, lepiej jest kierować wzrok od razu na coś atrakcyjnego. Takim przedmiotem jest chociażby pięknie oświetlone… lustro!